Jak zapobiegać bólom pleców?

Zwykły ból dolnej części pleców może być spowodowany nadwyrężeniem mięśni, ścięgien lub więzadeł dolnej części pleców.  Często jest to wynikiem ciężkiej lub niezręcznej aktywności, zwłaszcza jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony.

Kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiec urazom pleców

  • Bardzo ważna kwestią jest dbanie o to, jak podnosić ciężkie przedmioty. Nie próbuj podnosić jakąkolwiek znaczną wagę, pochylając się nad przedmiotem.  Powinieneś ugiąć kolana, a następnie wyprostować Twoje nogi.  Staraj się trzymać proste plecy i trzymać przedmiot blisko ciała.  To jest ważne aby uniknąć skręcania ciała podczas podnoszenia, co jest najczęstszą przyczyną wypadnięcia dysku.
  • Podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów pchanie jest mniej groźne dla pleców niż ciągnięcie.
  • Rutynowe czynności, takie jak prace domowe lub ogrodnictwo, mogą powodować ból pleców.
  • Postawienie jednej stopy na małym stołku lub książce podczas zmywania naczyń lub prasowanie może zmniejszyć obciążenie pleców.
  • Podczas odkurzania staraj się poruszać całym ciałem, używając nóg do pchania.
  • Siedzący tryb życia przyczyni się do problemów z plecami. Regularne ćwiczenia przyniosą Ci wiele korzyści.  Powinieneś rozważyć zestaw rozciągania i inne ćwiczenia poprawiające elastyczność i siłę mięśni wspierających Twoje dolne plecy. Należą do nich mięśnie brzucha, a także mięśnie nóg i pleców.
  • Proste ćwiczenia, takie jak częściowe przysiady i mostki, mogą pomóc w zapobieganiu bólom pleców przez całe życie.
  • Otyłość jest częstą przyczyną bólu pleców.  Ćwiczenia aerobowe mogą pomóc w opanowaniu problemów związanych z wagą. Pływanie, jogging, a nawet spacery to czynności, które pomogą Ci schudnąć i poczuć się lepiej. Oprócz ćwiczeń, odpowiednia dieta jest niezbędna do kontrolowania wagi.  Są jednak również dwa składniki odżywcze, wapń i witamina D, które pomagają budować zdrowe i mocne kości oraz zapobiegają osteoporoza, która może powodować złamania kości prowadzące do bólu pleców.
  • Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek energicznej aktywności upewnij się, że przeprowadzasz odpowiednią rozgrzewkę z rozciąganiem.
  • Wiele osób, których praca polega na siedzeniu przez długi czas, odczuwa ból pleców.  To jest ważne, aby regularnie wstawać i poruszać się.  Jeśli jeździsz przez dłuższy czas, nie spiesz się zatrzymać się i wysiąść z pojazdu. Rozciąganie mięśni i poprawa przepływu krwi do dolnej części ciała pomoże zapobiegać plecom bólu, a także pomóc zachować czujność przez resztę podróży. Zmiana pozycji, w której śpisz, może również pomóc w zapobieganiu bólom pleców. Najlepsze pozycje spać leżąc na boku z ugiętymi nogami lub leżąc na plecach z poduszką pod kolanami.  Twardy materac jest zwykle najlepszym rozwiązaniem. Można umieścić arkusz sklejki między sprężyną skrzynkową a materacem, aby zwiększyć twardość łóżka, tym samym zwiększając swój komfort. Materace termoelastyczne to opcja z którą warto zapoznać się.